O co chodzi w książce Hobbit? Na zdjęciu dom Hobbita.

O co chodzi w książce Hobbit?

W świecie literatury fantasy nieliczne są takie opowieści, które ujmują serca czytelników przez wiele pokoleń. Jednym z takich dzieł jest „Hobbit, czyli tam i z powrotem” autorstwa J.R.R. Tolkiena. Prosta na pierwszy rzut oka opowieść o niewielkim, spokojnym stworzeniu, które zostaje wplątane w wielką przygodę, skrywa w sobie głębokie wartości oraz nauki.

Przygoda i podróż

Wyprawa samotnych gór

Hobbit, choć skromny, staje się uczestnikiem niezwykłej wyprawy do Samotnej Góry. Jest to miejsce owiane legendami, które kryje w sobie niewyobrażalne skarby. Jednak nie tylko bogactwo przyciąga podróżników – to też chęć odzyskania straconej ojczyzny krasnoludów, która została opanowana przez potężnego smoka. Wyprawa ta staje się okazją do przeżycia niezliczonych przygód, spotkania z różnymi kulturami oraz stworzeniami, a także do przetestowania własnych granic, odwagi i męstwa.

Wędrówka ze zmutowanymi krasnoludami

W trakcie tej epickiej podróży Bilbo Baggins, główny bohater opowieści, ma okazję towarzyszyć grupie krasnoludów. Te dzielne, choć nieco uparte stworzenia, mają własne cele, marzenia i obawy. Z perspektywy hobbita, krasnoludzi można by określić jako „zmutowane”, bowiem różnią się od niego zarówno wyglądem, jak i charakterem. Ich wspólna podróż jest doskonałym świadectwem tego, jak różnorodne osobowości potrafią znaleźć wspólny język i dążyć do osiągnięcia wspólnego celu.

Ważni bohaterowie

Bilbo Baggins – niechętny bohater

Bilbo to hobbit, który preferuje spokojne, rutynowe życie w swoim norkowatym domku. Niczym nie wyróżniający się na tle innych hobbitów, zostaje niespodziewanie wybrany do udziału w wyprawie. Jego postać jest kwintesencją niechętnego bohatera – choć początkowo opiera się przygodzie, w trakcie wyprawy odkrywa w sobie cechy, o istnieniu których nie miał pojęcia.

Gandalf Szary – nietypowy przewodnik

Gandalf to postać pełna tajemnic i niejasnych motywów. Choć można by go określić mianem czarodzieja, jest on daleki od tradycyjnego pojmowania tego słowa. W „Hobbicie” pełni rolę przewodnika, mentora, ale też intrygującego manipulatora, który wpływa na bieg wydarzeń w sposób niezwykle subtelny.

Wróg – Smok Smaug i Gobliny

Na drodze Bilba i krasnoludów staje wiele przeciwności losu. Jednak największym z nich jest Smok Smaug – potężne, olbrzymie stworzenie, które opanowało Samotną Górę i pilnuje skarbu krasnoludów. Jego potęga i przebiegłość sprawiają, że jest on godnym przeciwnikiem dla każdego, kto odważy się stanąć mu na drodze. Oprócz smoka, bohaterowie muszą także stawić czoła Goblinom – złowrogim, niebezpiecznym stworzeniom, które są równie groźne, co ich olbrzymi sojusznik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *