Ile stron ma najmniejsza książka na świecie? Na zdjęciu drewniany ludzik czyta książkę.

Ile stron ma najmniejsza książka na świecie?

W świecie literatury pełnym niezliczonych tomów, opasłych encyklopedii i wielotomowych dzieł, istnieją też miniaturowe książki. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak małe może być najmniejsze drukowane dzieło? Wiedza na ten temat, zdawać by się mogło, stanowi jedynie ciekawostkę. Jednak dla wielbicieli literatury, taki drobiazg może być prawdziwym klejnotem.

Najmniejsza drukowana książka

Wśród literackich perełek znajduje się pewne dzieło, które bije rekordy maleństwa. Chociaż wielkość książki rzadko kiedy wpływa na jej zawartość czy wartość literacką, osiągnięcie tak małego formatu to nie lada wyczyn technologiczny.

Rozmiary i czytanie

Książki o nietypowych rozmiarach zawsze budziły zainteresowanie i ciekawość czytelników. Najmniejsze z nich to prawdziwe arcydzieła precyzji i miniaturyzacji.

Wspomniana w tekście pozycja „Alfabet Łaciński” autorstwa Anatolija Konienkowa została wykonana w technice mikrografii. Jest tak mała, że można ją położyć na łodydze trawy. Jej strony liczą zaledwie 0,8 na 1 milimetr, a mimo to zawierają czytelny tekst i ilustracje. To fascynujące, że człowiek był w stanie stworzyć książkę na tak niewyobrażalnie małą skalę.

Z kolei „Teeny Ted from Turnip Town” wydana w 2007 roku jest uznawana za najmniejszą książkę wydaną komercyjnie. Ma ona rozmiar zaledwie 0,07 na 0,10 milimetra. Pomimo tak znikomych wymiarów, zawiera 30 stron tekstu i ilustracji, które można dostrzec jedynie przez mikroskop6. Jej wydanie było prawdziwym technicznym wyczynem.

Ciekawym przykładem jest również książka „The Dinosaur” autorstwa Augusto Monterroso. Choć jej treść stanowi zaledwie pojedyncze zdanie, to została wydana w tradycyjnej formie książkowej. Uznaje się ją za najkrótszą opublikowaną powieść. Zawiera w sobie interesującą puentę, która zachęca czytelnika do refleksji i domysłów. Pokazuje, że dobrej literatury nie da się zamknąć w ramach objętości czy formy.

Te nietypowe książki udowadniają, że dzieło literackie może zaistnieć w każdym, nawet najmniejszym wydaniu. Jednocześnie pokazują niezwykłe możliwości druku i sztuki miniaturyzacji. Z pewnością na zawsze pozostaną fascynującymi przykładami ludzkiej pomysłowości i precyzji wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *