źródło zdjęcia w tle: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Concrete_poem_by_Augusto_de_Campos.gif
Augusto de Campos to jedna z najważniejszych postaci dla liberatury i poezji konkretnej. Artysta rodem z Brazylii przyczynił się do powstania tego gatunku. Jako jeden z pierwszych połączył treść z elementami wizualnymi oraz technologią. Poznaj jego sylwetkę!
Kim był Augusto de Campos?
Augusto de Campos to brazylijski poeta, który był protoplastą ruchu poezji konkretnej w Brazylii. Ponadto zajmował się tłumaczeniami, krytyką muzyki i artyzmem wizualnym. W 1952 roku wraz z bratem Haroldo założył magazyn literacki „Noigandres”. W 1956 roku z im i poetą Décio Pignatari proklamował w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w São Paulo ruch literacki „Poezja Konkretna”. Od tego czasu miał na koncie kilka kolekcji i wyróżnień. W swoim kraju uważany jest za znaczącego artystę. W 2015 roku uhonorowano go brazylijskim Orderem Zasługi Kulturalnej.
Jak Augusto de Campos wpłynął na rozwój poezji konkretnej?
Augusto de Campos pierwszy wykorzystał sformułowanie „poezja konkretna” w artykule w czasopiśmie w 1955 roku. Skomponował pierwszy cykl wierszy konkretnych, zatytułowany „Poetamenos”, który ukazał się w drugim numerze pisma. Opowiadał się za zniesieniem poezji intymnej, likwidacją „ja” lirycznego i proponował koncepcję poetycką opartą na wizualnej reprezentacji języka.
Od lat 50. do 70. XX wieku jego podstawowe prace poświęcone były poezji wizualnej, ale w latach 80. zintensyfikował eksperymenty z nowymi mediami, wyświetlając swoje wiersze na elektrycznych billboardach, wideotekstach, neonach, hologramach i laserach, grafice komputerowej oraz wydarzeniach multimedialnych, w tym dźwiękowych i muzycznych Cztery jego holograficzne wiersze, które stworzył we współpracy z holografem Moysésem Baumsteinem, znalazły się na popularnych wystawach. Augusto de Campos jako jedna z pierwszych osób łączyła utwory literackie z technologią. Zwracał szczególną uwagę na wizualny charakter swoich dzieł, czym rozwijał gatunek poezji konkretnej.
Najsłynniejsze dzieła Augusto de Camposa
- Poetamenos (1953)
- O Rei Menos o Reino (1951)
- Colidonescapo (1971)
- Equvocábulos (1970)
- Expoemas (1985)